LETNÉ SHAKESPEAROVSKÉ SLÁVNOSTI 2024
LETNÉ SHAKESPEAROVSKÉ
SLÁVNOSTI 2024
HISTÓRIA

Letné Shakespearovské Slávnosti
Nápad letného divadelného festivalu pod otvoreným nebom – Letné shakespearovské slávnosti, ktorý sa už niekoľko desaťročí koná v Prahe, oslovil Mariána Zednikoviča pri jeho hosťovaní v česko-slovenskej inscenácii Skrotenie zlej ženy v roku 2000 v Prahe. A od roku 2001 bol jeho riaditeľom na Slovensku. Festival je jediným a najväčším divadelným festivalom Williama Shakespera na Slovensku a jeho obľúbenosť a rozmanitosť z roka na rok rastie !Z HISTÓRIE LETNÝCH SHAKESPEAROVSKÝCH SLÁVNOSTÍ

2021
Premiérami festivalu boli obnovené naštudovanie inscenácie Petra Mankoveckého Dvaja páni z Verony, Zimní pohádka LSS Praha a Zkrocení zlé ženy ostravských kolegov. Festival derniérovo uviedol inscenáciu Rómeo a Júlia, ktorá bola v repertoári festivalu 3 roky a uviedli sme ju aj na scénach v českej republike. Ďaľším titulom festivalu bola Komédia omylov. Pokračoval aj projekt Shakespeare s deťmi – štvrtým ročníkom.
2020
Festival oslávil 20. ročník autorským projektom Shakespeare koncert. Po prvý krát sa kvôli pandémii uskutočnil bez hosťujúcich českých inscenácií. Napriek všetkým komplikáciám festival uviedol 18 predstavení, okrem autorského projektu aj inscenácie: Romeo a Júlia, Komédia omylov a derniérovo Othella.
2019
LSS Slovensko vo svojom naštudovaní premiérujú ľúbostnú tragédiu - viac krát uvedenú českými kolegami Romeo a Júlia ( r. Jozef Gombár). Premiérovo z Prahy prichádza ich druhé naštudovanie Večer tŕíkrálový aneb Cokoli chcete (r. Jana Kališová)
2018
Festival otvára premiéra pražskej inscenácie Hamlet ( r. Michal Vajdička). Do Bratislavy sa po dlhšej dobe vracajú v programe aj Veselé paničky windsorské.
2017
Po dlhšej dobe sa festival vracia k spolupráci s režisérom Romanom Polákom a premiéruje po pražských a ostravských kolegoch vlastné naštudovanie Komédie omylov. Na program efestivalu sú aj premiéry Romeo a Julie ( r. Tandem SKUTR) pražskej produkcie a ostravská inscenácia Hamlet ( r.Janka Ryšánek Schmiedtová)
2016
Premiérovou inscenáciou festivalu je Sen noci svätojánskej ( r. Tandem SKUTR), ktorú festival v Bratilave uvádza po prvý krát. Na programe festivalu aj hry Othelo a Dvaja páni z Verony.
2015
Premiéra jednej z najznámejších tragédií Othello ( r. Michal Vajdička) aj s výnimočnou scénografickou koncepciou inscenácie Pala Andraška k 15. výročiu festivalu. Mnoho povyku pro nic (r. Jiří Menzl) – premiérové uvedenie pražskej inscenácie.
2014
Z Prahy prichádza premiérovo inscenácia Richard III. ( r. Martin Huba). Na repertoári festivalu okrem toho Večer trojkráľový alebo Čo len chcete, a stále úspešní Dvaja páni z Verony.
2013
LSS po prvýkrát spolupracujú so zahraničnou režisérkou – inscenácia Večer trojkráľový alebo Čo len chcete ( r. Enikő Eszényi ). Z finančných dôvodov po ukončení hosťovania v Košiciach sa v tomto roku LSS konajú aj na Zvolenskom zámku posledný krát, kde sa premiérovo uviedla aj pražská inscenácia Sen noci svätojánskej (r. Tandem SKUTR)
2012
Našou premiérou v tomto roku bola na slovensku málo hrávaná inscenácia Dvaja páni z Verony ( r. Peter Mankovecký ), ovplyvnená novodobou cirkusovou formou divadla, plkná javiskového pohybu, inteligentnej zábavy a po prvý krát aj so živou kapelou.
2011
Naštudovali sme jednu z najslávnejších hier svetového divadelného repertoáru Richarda III. (r. Marián Pecko) a uviedli aj pražskú premiéru nového naštudovania Skrotenie zlej ženy ( r. Daniel Špinar). Po piatich rokoch sa slávnosti naposledy uskutočnili v Košiciach.
2010
Letné shakespearovské slávnosti oslávili svoje 10. výročie na Slovensku premiérou dlho nehranej komédie Oko za oko – niečo za niečo ( r. Michal Vajdička). Bola neuveriteľne moderná už v čase svojho vzniku úvahou o tom, ako a čo najlepšie riadiť štát a jej aktuálnosť sa stále nestratila. Predstavenie Antonius a Kleopatra sme uviedli aj v Trenčíne pod Trenčianskym hradom výnimočne k 10. ročníku LSS. Pražská produkcia hosťuje s historickou hrou Jindřich IV. (r. Lucie Bělohradská) a ostravská s inscenáciou Romeo a Julie ( r. Pavel Šimák)
2009
V roku 2009 bola uvedená tzv. „prekliata hra“ Macbeth ( r. Ondrej Spišák). Letné shakespearovské slávnosti sa okrem Košíc presúvajú aj do ďalšieho mesta, a to na stredné Slovensko, na nádherný zámok do Zvolena. Pražské slávnosti hosťujú v Bratislave s Veselými paničkami z Windsoru ( r. Jiří Menzl ) a po prvý krát sa pridávajú aj kolegovia z Ostravy a hosťujú v Bratislave s ich naštudovaním Komedie omylů ( r. Peter Gábor).
2008
V roku 2008 po 3 komédiách LSS Slovensko postupuje v svojich nárokoch na dramaturgiu a premiérovo uvádza tragédiu Antonius a Kleopatra ( r. Michal Vajdička). Festival pokračuje v hosťovaní aj v Košiciach. Pražská produkcia priváža na Slovensko svoju premiérovú inscenáciu Komedie omylů ( r. Ivan Rajmont)
2007
V tomto roku prebrala po Mariánovi Zednikovičovi funkciu riaditeľky a hlavného dramaturga festivalu Janka Zednikovičová. V roku 2007 sa po prvýkrát Letné shakespearovské slávnosti predstavili aj v ďalšom slovenskom meste - v Košiciach. Premiérovou slovenskou inscenáciou bol Sen noci svätojánskej ( r. Ľubomír Paulovič) a pražskou uvedenou premiérou uvedenou na LSS Slovensko hra Búrka ( r. Martin Huba)
2006
Festival premiéruje svoju inscenáciu Ako sa Vám páči ( r. Emil Horváth) a uvádza pražskú premiérovú inscenáciu Othello ( r. Petr Kracik). Pokračuje s predstaveniami Kupca Benátskeho nielen v Bratislave, ale hosťuje v Prahe aj v Brne. Festival sa predlžuje na 26 predstavení.
2005
Zlomový rok pre Letné shakespearovské slávnosti v Bratislave. Po prvý krát festival uvádza vlastnú inscenáciu naštudovanú len pre open air priestor Letných shakespearovských slávností - tragikomédiu Kupec Benátsky ( r. Roman Polák) - v hlavných postavách s Mariánom Zednikovičom a Bolkom Polívkom. Namiesto jedného týždňa sa festival predĺžil na viac ako 3 týždne. Pražské slávnosti hosťovali s premiérovým titulom Večer Trojkráľový aneb Cokoli jen chcete ( r. Viktor Polesný).
2004
V roku 2004 okrem repríz innscenácií LSS Praha, premiérovo hosťovala pražská inscenácia Rómeo a Júlia ( r. Martin Huba)
2003
Rok 2003 priniesol v premiére hru Hamlet (r. Lucie Bělohradská) a Letné shakespearovské slávnosti uviedli na Spišskom hrade odvážne inscenáciu Kráľ Lear v hlavnej postave s Janem Třískou.
2002
V tomto roku sa Letné shakespearovské slávnosti presúvajú už do nádvoria na Bratislavského hradu, kde bola uvedená hra Kráľ Lear (r. Martin Huba) a opäť aj predstavenie Márna lásky snaha z pražskej produkcie.
2001
V roku 2001 sa hrali po prvý krát v Bratislave, vtedy ešte skromne na malom priestore - na nádvorí VŠMU české predstavenia Skrotenie zlej ženy (r. Vladimír Strnisko) a Márna lásky snaha ( r. Ivan Rajmont).
Letné
Shakespearovské
Slávnosti 2024
Agentúra JAY production s.r.o.
Odeská 8, 821 06 Bratislava
www.wshakespeare.sk
shakespeare@wshakespeare.sk
Copyright © Agentúra JAY production s.r.o. | webdesign Graphic Solutions s.r.o.
Kontaktujte nás v prípade otázok alebo problémov s prezeraním našich stránok